Online Test      LOGIN      SIGN UP
Forgot your password?
  • Class 4 Maths Study Material

An Educational platform for Preparation and Practice Class 4. Kidsfront provide unique pattern of learning Maths with free online comprehensive study material in the form of QUESTION & ANSWER for each Chapter of Maths for Class 4. This study material help Class 4, Maths students in learning every aspect of Multiplication . Students can understand Multiplication concept easily and consolidate their learning by doing Online Practice Tests on Maths,Multiplication chapter repeatedly till they excel in Class 4, Multiplication . Free ONLINE PRACTICE TESTS on Class 4, Multiplication comprise of Hundreds of Questions on Multiplication , prepared by the highly professionals team. Every repeat test of Multiplication will have new set of questions and help students to prepare themselves for exams by doing unlimited Online Test exercise on Multiplication . Attempt ONLINE TEST on Class 4,Maths,Multiplication in Academics section after completing this Multiplication Question Answer Exercise.


Unique pattern

  • Topic wise:Multiplication preparation in the form of QUESTION & ANSWER.
  • Evaluate preparation by doing ONLINE TEST of Class 4, Maths,Multiplication .
  • Review performance in PRACTICE TEST and do further learning on weak areas.
  • Attempt repeat ONLINE TESTS of Maths Multiplication till you excel.
  • Evaluate your progress by doing ONLINE MOCK TEST of Class 4, Maths, All TOPICS.


Multiplication
The price of 1 kg of salt is Rs. 25. how much will Naomi pay for 10 kg of salt ?

a) Rs.450
b) Rs. 150
c) Rs. 250
d) Rs. 350



Answer
Correct Answer Is : Rs. 250
Solution Is :
Lily buys 1 kg of plastic at Rs. 12 , but sells it for Rs. 18. How much does she earns when sells 53 kg of plastic?

a) Rs. 358
b) Rs. 348
c) Rs.328
d) Rs. 318



Answer
Correct Answer Is : Rs. 318
Solution Is :
Tom gave five toffees each to nine of his friends and two toffees are left with him. How many toffees did he have ?

a) 42
b) 47
c) 45
d) 50



Answer
Correct Answer Is : 47
Solution Is :
One bus can carry 52 passengers. How many passengers can 4 buses carry ?

a) 108
b) 158
c) 308
d) 208



Answer
Correct Answer Is : 208
Solution Is :
If a person runs a kirana store earns Rs. 500 daily. How much will he earn in 12 days?

a) Rs. 6000
b) Rs. 5000
c) Rs. 4000
d) None of the above



Answer
Correct Answer Is : Rs. 6000
Solution Is :
A bolt manufacturing company packs 2450 bolt in a carton. Find the number of bolts in 7 carton .

a) 14150
b) 15150
c) 17150
d) 16150



Answer
Correct Answer Is : 17150
Solution Is :
14 dogs participated in a circus show. The participation fee for each dog is Rs. 125. Find the amount collected for participation fee.

a) Rs. 1750
b) Rs. 1850
c) Rs. 2150
d) None of the above



Answer
Correct Answer Is : Rs. 1750
Solution Is :
An industry manufacturer 4320 toys in a day.How many toys can be manufactured in 30 days ?

a) 196200
b) 129600
c) 139600
d) 126900



Answer
Correct Answer Is : 129600
Solution Is :
A mechanic takes 24 hours to assemble a car .How long does he take to assemble 76 cars?

a) 1842
b) 1852
c) 1822
d) 1824



Answer
Correct Answer Is : 1824
Solution Is :
4368 people gave a donation of Rs.35 each for a drought relief fund. Find the total amount collected?

a) 158820
b) Rs. 152880
c) 162880
d) None of the above



Answer
Correct Answer Is : Rs. 152880
Solution Is :
PREVIOUS